Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskuze ke Stanovám HO TSO (II.)

1. 2. 2010

 

Odpověď Liborovi na jeho poznámky ohledně HO TSO:

 

Poznámka:
měl jsem dojem, že vlastnictví akcií bez aktivní práce v organizaci nebude možné. Je ovšem pravda, že peníze nějak získat je nutné. A akcie je opravdu forma financování. Já se už na to dívám očima po naší reformě, kdy funkce dnešních soukromých investorů bude redukovná, protože nebudou fungovat úroky. Ostatně je pravdou, když se organizace rozhodne někomu platit, i když pro ni nepracuje, je to její věc.

Reakce:
V TSO má každý  podíl jen na tom, na čem se skutečně podílí. Vnější akcionář může mít podíl jen na majetku HO, nikoliv na výnosech, na nichž se nepodílí. Jeho majetkový podíl má vlastnost půjčky, kterou v TSO splácí dlužník v plné výši, takže na sebe bere ztráty dané stárnoucími penězi.

Poznámka:
– chápu to tedy tak, že hodnotu darů nemusí nový podílník „splácet“, ale ani se mu nezapočte do hodnoty jeho podílu při odchodu.
Reakce:
správně pochopeno

Poznámka:
Ne zcela jasná jsou mi pravidla, podle nichž bude družstevník získávat výši svého podílu.
Reakce:
Dle oboustranné dohody.

Poznámka:
Já si to představuji tak, že například 5 lidí založí družstvo a jejich vklady i podíly si budou rovny.
Reakce:
V takovém případě je dohodnutý podíl pro každého jedna pětina.

Poznámka:
Mohou být i rozdílné, přesto by měly existovat nějaké „morální limity“, přes které nelze jít. Protože pak by to mohlo vést k tomu, že by někdo pracoval bez odpovídajícího ohodnocení.
Reakce:
Morální limity (max. rozestupy v podílech) určí hospodářský orgán (sféra) horní trojnosti

Poznámka:
Při přijímání nového člena se určí výše jeho vkladu a jeho podíl. Nebo si jej bude nově příchozí stanovovat sám?
Reakce:
Vzájemnou dohodou.

Poznámka:
Zároveň nevím, zda bude existovat nějaká „motivace“ jednotlivce. Protože se přece jenom může stát, že spokojenost s prací nějakého jednotlivce nebude dostatečná. Takže zisku k rozdělení by se skládal ze dvou částí, jedna by byla rozdělena podle výše podílů, druhí „motivační“ podle kvality a důležitosti odvedené práce.

Reakce:
Nejjednodužší je, aby si jednotliví pracovníci rozpracovanou výrobu účetně kupovali od předchozího zpracovatele a účetně prodávali následujícímu zpracovateli. Rozdíl v ceně je tzv. "přidaná hodnota". V případě nekvalitní práce nebude zmetek následujícím pracovištěm odkoupen, což se obejde bez větší administrativy.
To je ovšem záležitost vnitřní organizace práce, která je plně v kompetenci HO a nelze jí tedy předem nic předepisovat.

Poznámka:
Napadla mne také myšlenka přidělit každému členovi body podle výše jeho podílu, minimálně dejme tomu 10. Pak za výkon nějaké manažerské funkce by mohl dostat nějaké body navíc. Body by se mohly přidělovat také za splnění určitých úkolů. No a podle dosažených bodů by se rozdělila ta druhá část zisku.
Reakce:
Možnosti jsou různé, všechny jsou však věcí vnitřní organizace práce.

 

 


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář